«

»

May 31

Google’da Etkili Arama Yöntemleri

Google’da Etkili Arama Yöntemleri

Google’da Etkili Arama Yöntemleri

En çok tercih edilen arama motorunun da Google olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maalesef pek çoğumuz günlük yaşantımızda bu kadar büyük yer kaplayan arama motorlarında nasıl etkili arama yapıp aradığımızı daha kolay bulacağımızı bilmiyoruz.

Google üzerinden aşağıdaki gibi sorgular yaptığınızda ek bir siteye girmeniz gerekmeden size cevapları verecektir.

Matematiksel İşlemler:

2+2, 4-1, 5*3, 10/1 gibi matematiksel işlemleri örnekteki gibi arama kutusuna yazdığınızda karşınıza Google hesap makinesi çıkacak ve yazdığınız işlemin sonucunu verecektir. Ayrıca karşınıza çıkan hesap makinesi üzerinden işleme eklemeler de yapabilirsiniz.

Hava Durumu:

Google’a yaşadığınız il ile birlikte hava durumu yazmanız yeterli. Hatta bazen il yazmadan ilçenizi bile bulabiliyor. (Ör. İstanbul Hava Durumu, Kadıköy Hava Durumu…)

Google’da arama yaparken sorgunuzun kelimelerinin sadece metnin içinde ayrı yerlerde bulunması sebebiyle karşınıza istemediğiniz sonuçlar çıkabilir. Örneğin kırmızı araba diye arattığınızda siz kırmızı araba isterken içinde kırmızı ışık ve aynı zamanda arabadan bahseden bir yazı çıkabilir. Bunu engellemek için ” (Tırnak) özelliğini kullanabiliriz. Sorgunuzu “kırmızı araba” şeklinde yaparsanız sadece karşınıza kırmızı araba (yan yana) içeren sonuçlar çıkacaktır. Ayrıca bu özellik bir kişiyi ararken de çok işinize yarayacaktır.

Bazı durumlarda örneğin bir ürün alacağımız zaman arama sonuçlarında karşımıza örneğin Apple iPhone’u anlatan bir sitenin içinde iPhone 7’ye  yer vermiş yazısını görmeyi değil de sadece iPhone 7’i anlatan veya satan sonuçları görmek isteyebiliyoruz. Bir site eğer sayfada sadece aradığınızı anlatıyorsa büyük ihtimalle bu şey URL’sinin içerisinde vardır. Örneğin tamamen iPhone 7 ‘’yi anlatan sonuçları bulabilmek için

İNURL: /iPhone-7

gibi bir arama yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>